עיצוב ללא שם 19 1

ברוכה הבאה לקורס!

 

אני באמת כל-כך מתרגשת על כל מצטרפת ומצטרף חדשים שיוצאים למסע הלימוד הזה, כי אני יודעת כמה אוצרות הקורס הזה טומן עבורכם ועבור הילדים שאיתכם.  

רוצה גם להרים לך על שבחרת להשקיע כך זמן, אנרגייה וכסף ללמידה בעבור השליחות החינוכית שלך. זה לא מובן מאליו ואני בטוחה שאת וסביבתך תרוויחו מכך המון. 

על אף שזהו קורס ללימוד עצמי, אני כאן ללוות אותך במסע הזה. ניתן לשתף חוויות ולשאול שאלות שעולות לגבי התכנים בקבוצת הווטסאפ של הקורס (בקשו ממני להצטרף), וגם בפרטי אם יש צורך. 

 

עיצוב ללא שם 18 1

כמה הסברים טכניים:

 

הכניסה לקורסים היא דרך האזור האישי באתר. בגלישת נייד למעלה מצד שמאל יש אייקון עגול של איש , ובגלישת מחשב יש כפתור של “התחברות לקחות”.

Screenshot 20230716 181028 Chrome3

פרטי הגישה אמורים להגיע אלייך למייל ממלאכית. אם לא הגיעו, בדקי בספאם. ואם גם לספאם לא הגיעו הכניסי בשדה של שם המשתמש את המייל שלך ובקשי לאפס סיסמא. אם את מסתבכת ולא מצליחה כתבי לי לווטסאפ ואעזור. 

כאשר תכנסי לאזור האישי, את תראי את כל הקורסים שאת רשומה אליהם. כשאת לוחצת על שם הקורס את נכנסת אליו ואל השיעורים שבו.

Screenshot 20230716 181458 Chrome2

לפני שאת מתחילה לשוטט במרחבי הקורסים הנה כמה נקודות חשובות שיעזרו לך להתמצא ולהפיק את המיטב מן הלימוד :

עיצוב ללא שם 12 2

בכל קורס של חג או עונה קיימים קבצי pdf להדפסה. זוהי למעשה חוברת הבסיס שאיתה תעבדי ותלמדי במקביל לחומרים הדיגיטליים. הקישורים לקבצים נמצאים בשיעור המבוא של כל קורס. הכנסי לשיעור ומצד שמאל לחצי על המילה ‘חומרים’ שם ייפתחו לך קישורים לקבצים להדפסה. ככה זה נראה:
 
IMG 20230530 WA0007
 
עיצוב ללא שם 12 2
 
אני ממליצה מאוד להדפיס את הדפים באופן דו-צדדי כי בסופו של דבר זה המון דפים ואנחנו רוצות לשמור על כדוה”א. כמו כן, ממליצה להדפיס בצבע משום שלכל קורס יש אייקון צבעוני אחר בחלק העליון של הדף, וזה יעזור לכן למיין את החומרים ע”פ התקופות השונות. 
הדקי לך את חוברת הדפים של ההשתלמות ובואי נעבור ביחד על החלקים השונים שלה:
 
עיצוב ללא שם 12 2
 
קטעי השראה: בחוברת  תמצאי בעמוד הראשון לנו המחנכות ברוח התקופה והחג. אלו גם טקסטים שניתן להשתמש בהן בפתיחה של ישיבת צוות או במכתבים להורים כדי להכנס לרוח התקופה.
 
מעגלי התנועה: בהמשך יופיעו מעגלים המחולקים לפי גילאים.
כל טקסט מודגש בדפים הוא טקסט שיש לו לחן. כל טקסט נטוי הוא טקסט עם אופי קצבי-ריתמי. הסרטונים עם התנועות והלחנים נמצאים בתת-שיעורים של המעגלים לפי הכותרת של המעגל. כמו כן יש הקלטת אודיו של כל המעגל בכדי שתוכלו ללמוד אותו גם בדרך הזו.
 
סיפורים: אחרי המעגלים מופיעים הסיפורים. במידה ומשתלב בסיפור לחן כלשהו הוא יופיע באותיות מודגשות ואת הלחן ניתן לשמוע בשיעור “סיפורים ותאטרון בובות” לפי שם הסיפור. לעיתים יופיעו גם תמונות או סרטון של תאטרון בובות בעקבות הסיפורים.
 
משחקים: לכל משחק יש הסבר מוקלט בשיעור “משחקים”. במידה ויש לו לחן אז גם הלחן יופיע שם.
 
דקלומים: סרטוני התנועות של הדקלומים מופיעים בשיעור “דקלומים” לפי הכותרת של כל דקלום.
 
שירים: קטגורית השירים בדפים מחולקת ל”שירים אוספים” ול”שירי אווירה”. שירים אוספים הם שירים שיש בהם תמונה קונקרטית של התרחשות שניתן לחבר לה תנועות, ומתאימים בכדי לתפוס את תשומת ליבם של הילדים לאיסוף לפני מפגש כלשהו, לפני ארוחה, התכנסות כלשהי בחצר, לפני מפגש וכד’.
לעומת זאת שירי אווירה אלו שירים רגועים יותר, מופשטים יותר, שפחות מתאימים לתנועות ידיים, אשר ניתן לשיר אותם ברקע של פעילויות הגן וליצור בעזרתם אווירה חלומית, כמו בזמן עבודות שולחן ומלאכה, ברקע של המשחק החופשי וכד’. אלו שירים שעוטפים את הילדים באווירה רכה, נינוחה וחלומית וממלאים את הגן ברוח החג או העונה. שימו לב שבמידה ושיר כלשהו שקיים בקובץ pdf לא מוקלט בשיעור הדיגיטלי- אלו יהיו שירים שניתן למצוא באינטרנט לפי שם המחבר והמלחין שציינתי. 
 
עיצוב ללא שם 12 2
 
השיעורים הנוספים שלא קשורים לחוברת pdf הם:
 
שיעור המבוא: בו ישנה הקלטה על רוח החג או העונה. ממליצה מאוד לשמוע אותה בתחילת הלימוד של כל תקופה.
 
פינת הטבע:  תמונות להשראה לסידור הפינה ברוח החג והעונה, ולעיתים הקלטה עם הסבר.
 
מלאכות: המלאכות מחולקות לתת-שיעורים על כל מלאכה בנפרד, עם הסברים קוליים, תמונות, טקסטים וסרטונים על המלאכה.
 
כמו כן ישנם שיעורים על פעילויות במטבח, בחצר ובטיול, על יום החג בגן ולפעמים על ערב הורים. 
 
עיצוב ללא שם 12 2
 

 ההמלצה הכי חמה שאני יכולה לתת על מנת להפיק את המרב מכל קורס היא לפני כל תקופה בגן- קודם כל להקשיב להקלטת מבוא של הקורס ומשם לקרוא את כל החומרים, להקשיב להקלטות, לראות את התמונות ורק אחרי שספגת הכל לשבת עם קובץ “טבלת תכנון תקופה”, להתחיל למלא אותה ולבחור מה את בוחרת ליישם השנה בגן.

הסיבה שאני ממליצה לעבוד כך היא שיש המון הקשרים שאני יוצרת בין עולמות הגן השונים- למשל סיפור שמחובר למלאכה, פעילות חצר שמחוברת למעגל תנועה, וכו’. ולכן כדי להבין את כל ההקשרים כדאי לספוג את כל התכנים לפני שאתן בוחרות מה להביא לגן ובאיזה אופן. אני מעודדת אתכן ליצור כמה שיותר הקשרים בין עולמות הגן השונים. 

עיצוב ללא שם 12 2
 

טבלת תכנון תקופה: בקבצים להדפסה ישנה טבלה ריקה לתכנון כל תקופה בגן. החלק הראשון שלה עוזר לנו למפות את התכנים והרוח של כל חג ועונה.

‘המוטיבים המרכזיים‘- הם הנושאים שנוכל להביא לגן

‘בטבע ובחקלאות’– להזכר ולתאר מה קורה בתקופה הזו בעולם הטבע ומלאכת האדם עם הטבע.

ה’צבעים’ מתייחסים לצבעים הקשורים לתקופה הזו מבחינה מעשית ומבחינה רוחנית ולכן נרצה שיופיעו בפינת הטבע, במלאכות היד ויעטפו את הגן.

‘הלך הנפש’ מתייחס לרוח התקופה ומה היא מביאה איתה מבחינת החוויה הפנימית של הנפש. לאחר שמילאנו את החלק הזה (ניתן להעזר בכך בהקלטת המבוא) ונחשפנו לכל החומרים בקורס נוכל לתכנן ולבחור אילו פעילויות וחומרים נבחר בכל עולם של הגן המופיע בחלק התחתון של הטבלה. 

כל החלק הראשון הזה בטבלה הוא חלק שאני מדברת עליו בהקלטה בשיעור מבוא של החג  או העונה.

מילוי החלק השני של הטבלה: לאחר שנחשפנו לכל החומרים בקורס נוכל לתכנן ולבחור אילו פעילויות וחומרים נבחר בכל תחום עשייה של הגן המופיע בחלק התחתון של הטבלה. 

עיצוב ללא שם 12 2
 
בקבוצת הווטסאפ של הקורס ניתן לשאול שאלות שעולות מתוך הלימוד וההתנסות ולשתף בעשייה שלכן. מוזמנת לכתוב לי בפרטי במידה ויש שאלה. בבקשה כתבי לי הודעה לווטסאפ הפרטי ואצרף אתכן לקבוצה:
052-4867265
 
עיצוב ללא שם 12 2
 
 

אני מברכת אותך בברכת הדרך
ומאחלת שתהיה שנה פורייה של גילויים ושמחת יצירה

באהבה, שרון